FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 
 
 Hodowla świerszczy Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
rosarita
Moderator



Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 22:07, 03 Kwi 2007 Powrót do góry

Wstęp:

Każdy terrarysta wie, że świerszcze są podstawowym przysmakiem naszych małych drapieżników, w tym także płazów.


Do domowej hodowli nadaje się kilka gatunków tych owadów:

- świerszcz domowy (Acheta domestica)
- świerszcz bananowy (Gryllodes sigillatus)
- świerszcz kubański (Gryllus assimilis)
- świerszcz śródziemnomorski (Gryllus bimaculatus)

Chów i wymagania poszczególnych gatunków są podobne.

Pomieszczenie: Przed założeniem hodowli, trzeba przygotować odpowiednie pomieszczenie na owady. W tym celu można, użyć plastikowych pudełek, szklanych insektariów, lub innych podobnych przedmiotów, o mniej więcej takich wymiarach: 40cm.x40cm.x40cm. Z góry pomieszczenie powinno być zamknięte siatką, najlepiej metalową, gdyż plastik lub inne tworzywo może zostać bardzo łatwo przegryzione. Na dno wsypujemy mieszankę pokarmową (pokarm dla ryb, bułka tarta, płatki owsiane). W środku ustawiamy wytłoczki, które będą służyć jako kryjówka dla świerszczy. Wstawiamy także pojemniczek na świeży pokarm (sałata, jabłko, tarta marchew itp.), oraz pojemniczek na wodę (wkłada się do niego kawałek gąbki, która uchroni owady przed topieniem). Trzeba także przygotować miejsce do składania jaj, w tym celu wkładamy do pomieszczenia pojemniki (np. po margarynie) wypełnione torfem, pamiętając o systematycznym zraszaniu, aby torf cały czas pozostawał wilgotny.

Opieka: Świeży pokarm podajemy codziennie, jest to m.in. sałata, kapusta pekińska, mniszek, owoce, warzywa, trawy i kiełki zbóż. Wodę także wymieniamy codziennie, ważne jest zachowanie czystości, aby nie powstawały procesy gnilne.

Odchów: W terrarium utrzymujemy temperaturę 20°C-32°C, w takich warunkach samice składają jaja do wspomnianych wcześniej pudełek z wilgotnym torfem, jedna do 300 szt. Po tygodniu składania jaj, wyjmujemy pudełko i ustawiamy je w osobnym, odpowiednio przygotowanym pojemniku, a na jego miejsce wkładamy nowe. Po 2-3 tygodniach z pierwszego pudełka wylęgają się młode, pomieszczenie, w którym się znajdują powinno być odpowiednio zamknięte, ponieważ potrafią one chodzić po szybach. Z początku karmimy je suchym pyłkiem dla narybku, później podajemy to co dorosłym świerszczom. Po około 7-8 tygodniach świerszcze osiągają dorosłą postać i są zdolne do rozrodu.

Skarmianie: Świerszczami możemy karmić większość gatunków płazów, pamiętając przy tym, że owad musi być odpowiedniego rozmiaru, w stosunku do konsumenta. Aby wzbogacić pokarm o witaminy, przed podaniem posypujemy świerszcza odpowiednim preparatem witaminowo-mineralnym.

Wskazówki: Jeśli ktoś ma problemy z rozpoznaniem płci u owada, to samica posiada na odwłoku pokładełko (jakby długi kolec), czego brak u samców. Samce zaś muszą mieć skrzydła którymi grają i zachęcają samice.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
 
 
Regulamin