FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 
 
 FAQ gekon lamparci Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
rosarita
Moderator



Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:14, 03 Kwi 2007 Powrót do góry

Wygląd:

Ciało Gekona lamparciego pokrywają małe łuski. Ubarwienie żółto-czarne z licznymi plamkami (są też bez plamek, ale to juz z hodowli), jednak deseń zmienia się wraz z wiekiem. Brzuch jest jasno kremowy. Lamparty w odróżnieniu od większości gekonów mają powieki, dzięki temu mogą mrugać i śpią z zamkniętymi oczami. Głowa jest duża i szeroka. Ogon stanowi ½ ciała, jest podzielony na segmenty, u dobrze odżywionych osobników dość szeroki i lekko spłaszczony. Gdy Gekon straci ogon lub jego część, nowy ogon jest ciemniejszy, znacznie krótszy i już nie tak atrakcyjny.


Wielkość:

Osiąga do 20-28 cm długości wraz z ogonem, przy czym ważą od 45 do 65 gramów.

Długość życia:

Zazwyczaj w granicach 10-15 lat, choć w niewoli zdarzały się również przypadki, że żyły ok. 20 lat.


Aktywność:

Gekony lamparcie jak większość gadów są aktywne o zmierzchu i w nocy, wtedy również polują. Dzień spędzają śpiąc i ukrywając się przed promieniami słonecznymi.

Usposobienie:

Główną cechą gekonów lamparcich jest to, iż są niezmiernie ciekawskie. Jeśli tylko mają taką sposobność, możemy być pewni, że będą nas obserwować. Da się to również zaobserwować przy spryskiwaniu terrarium które należy wykonywać. Mniej oswojone osobniki będą chować się wtedy w swych kryjówkach, za to te bardziej oswojone będą z ciekawością przyglądać się całej operacji, powoli podchodząc do spryskiwacza a nawet spijając wodę prosto z niego lub z szyb!


Terrarium:

Lamparty żyją w klimacie suchym, przeważnie na półpustyniach i skalistych zboczach gór, tak wiec budujemy terrarium stepowe. Minimalne wymiary jak dla jednego gekona to 60x40x40 dl/wys/szer. Terrarium wyposażamy w różnego rodzaju kryjówki skalne, z korzeni, czy nawet z łupin orzecha kokosowego, w których gad będzie spędzał dzień. Jako podłoża używamy, grubszego piasku, kory lub drewienka bukowe. Można stosować je pojedynczo lub mieszać ze sobą. W wyposażeniu nie można zapomnieć o płytkiej miseczce z (zawsze świeżą, przegotowaną) wodą, z której gek nie będzie miał problemów z wydostaniem się. Poza tym nie zjedzone świerszcze czy pasikoniki mogą dobrać się do żywych roślin dlatego polecam sztuczne roślinki.


Oświetlenie:

Nie powinno ono być zbyt intensywne ze względu na nocny tryb życia. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu zastosowanie żarówek używanych w ciemniach fotograficznych lub punktowe oświetlanie terrarium, bądź tez połączenie obu sposobów. Należy tez wprowadzić odpowiednie do pory roku długości dnia i nocy. Gatunek ten nie wymaga oświetlenia UVB.


Temperatura i wilgotność:

Temperatura w dzień w pomieszczeniu powinna osiągać 25*-30*C, pod źródłem ciepła do 34*-40*C. W nocy zaś temperatura spada do ok. 20*-22*C. Do ogrzewania używamy różnego rodzaju żarówek lub kabli grzewczych. Nie polecam ani kamieni ani mat grzewczych. Wilgotność zachowujemy w granicach ok. 40%, wieczorem, raz w tygodniu możemy nieznacznie ją podnosić spryskując terrarium.


Wylinka:

Młode Gekony do 3 miesiąca życia powinny być zraszane codziennie, nawet gdy chowają się do kryjówek, gdyż jest im to niezbędne do prawidłowego przebiegu wylinki( a będzie ich na początku dużo). Gekon 1-2 dni przed wylinką robi się niemal biały i wtedy należy mu zapewnić wyższą wilgotność i częściej spryskiwać terrarium. Możliwe jest, że nigdy nie zobaczysz wylinki swojego gekona, bo on po prostu ją zjada wswojej kryjówce. Jest to zjawisko naturalne i nie ma się czym przejmować.


Żywienie:

Na wolności Gekon żywi się bezkręgowcami, takimi jak: świerszcze, karaczany, ćmy, oraz pajęczaki. W niewoli jednak lamparty są głównie na „diecie świerszczowej”, ale podajemy im w małych ilościach także larwy mączniaka, karaczany, szarańczę, muchy. Tak więc Pisklęta do 4 miesięcy powinny być karmione codziennie (3-5 świerszczy), a młodzież i dorośli co drugi dzień (4-6 świerszczy). Dietę można również urozmaicać o różne owoce (np. maliny, jagody, banany), jednak nie każdy osobnik przystanie na takie innowacje. Nie można również zapomnieć o witaminach i wapniu (zwłaszcza przy młodych osobnikach) takich jak np. Vibovit, czy Reptovit i Sepia.


Dymorfizm płciowy:

Płeć u gekonów lamparcich można rozróżnić już po 3 miesiącu życia, jednak dojrzałość płciową osiągają po około dwóch latach. Samce mają większe głowy i są ogólnie większe i masywniejsze od samic. Samce posiadają również zgrubiałą nasadę ogona i 12-16 porów nad kloaką ułożonych w kształcie odwróconej litery V.


Rozmnażanie:

Największą aktywność godową szacuje się na koniec stycznia. Do kopulacji dochodzi z inicjatywy samca zwykle w godzinach wieczorowo nocnych. Sam akt trwa zaledwie kilka minut. Po około miesiącu samica składa jaja w miejscu gdzie znajdzie najodpowiedniejsze warunki. Wtedy przenosimy jaja do inkubatora, pamiętając przy tym, aby ich nie obrócić. Temperatura inkubacji powinna wahać się w granicach 28*-31*C wilgotność zaś powinna wynosić 80%-90%. Wylęg powinien nastąpić po 30-50 dniach od złożenia jaj, w zależności od temperatury inkubacji. Pisklęta po wykluciu mają 7-8 cm.


Ciekawostka:

Odkryto, że gdy jaja tych gadów inkubuje się w:
- w temp. 26°C mamy same samice.
- w temp. 29°C stosunek płci jest 1:1
- w temp. 32°C stosunek samców do samic wynosi 4:1


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
 
 
Regulamin