FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 
 
 Choroby Geksa Lamparciego Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Bellick
Dołączył: 09 Mar 2007
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wolin(Polska)

PostWysłany: Nie 17:40, 22 Kwi 2007 Powrót do góry

Utrata ogona:
Ogon u wielu gatunków małych jaszczurek jest łatwo łamliwa strukturą, podobnie jest w przypadku gekonów. Zjawisko odrzucania ogona inaczej zwane autonomią to reakcja obronna. Zwierzę w chwili niebezpieczeństwa czy zagrożenia, np. w terrarium odrzuca ogon i ucieka. Odrzucony ogon przez kilka chwil rusza się i wije, co odwraca uwagę napastnika od geksa i daje mu czas na ucieczkę. Ogon po kilkunastu dniach zaczyna odrastać, jednak nie jest już tak okazały i barwny jak poprzedni. Niekiedy dochodzi do deformacji ogona i jego rozdwojenia, zdarza się to najczęściej u gekonów. Gdy gekon traci ogon, u opiekuna lub innej przebywającej w tej chwili osoby może wywołać panikę i przerażenie. Nie potrzebna jest interwencja lekarska, nawet przy krwawieniu, ponieważ dzięki obkurczeniu mięśniówki naczyń krwionośnych, ustępuje to zazwyczaj po kilku lub kilkunastu dniach. Ranę należy zdezynfekować lekko różowym roztworem nadmanganianu potasu lub powidonu jodu i pozostawić do zagojenia. Po kilku dniach widać będzie fragment odrastającej tkanki. Jeśli ranna jaszczurka przebywa z innymi gekonami należy przenieść ją do innego terrarium.
Podsumowanie:
Przyczyny odrzucania:
- narażanie na stres gekona,
- częste próby wyciągania na siłę, przez co gekon jest bardziej przestraszony,
- przebywanie przy terrarium dużej liczby osób,
- głośna muzyka.
Skutki picia wódki:
- odrzucenie ogona,
- krawienia,
- inny wygląd wyrośniętego na nowo ogona.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Bellick
Dołączył: 09 Mar 2007
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wolin(Polska)

PostWysłany: Nie 17:41, 22 Kwi 2007 Powrót do góry

Zaburzenia wylinki:
W przypadku gekonów bardzo ważnym elementem opieki jest kontrola przebiegu wylinki, która jest procesem cyklicznym, regulowanym hormonalnie. Rosnąca jaszczurka, utrzymywana w dobrych warunkach, zrzuca naskórek z całego ciała w ciągu kilku godzin i zjada ją. Skóra geka przed lnieniem staje się mętna, biaława, a barwa jest mniej wyraźna. Częstotliwość wylinek jest zależna od wieku zwierzęcia i stanu odżywiania. Pojawiają się jednak często problemy z lnieniem. Czynniki wpływające na jej przebieg to: wiek, dieta, inwazje pasożytnicze, gospodarka hormonalna, infekcje bakteryjne i grzybicze, temperatura i wilgotność w terrarium. Złe warunki zoohigieniczne, najczęściej niskiej wilgotności, a także blizny mają problem z zrzuceniem naskórka. Fragmenty starego pozostają na palcach i przylgach, powiekach i powierzchni oczu oraz przy okolicach kloaki. Jeśli gekon w ciągu 24 godzin nie zrzuci wylinki to należy mu w tym pomóc. Nim pomożemy mu, należy umieścić go na kilkadziesiąt inut do pomieszczenia, gdzie panuje duża wilgotność lub w kąpieli z naparu rumianku. Nie powinno usuwać się resztek na sucho, gdyż można uszkodzić warstwy noego naskórka. Rozmiękczona przez wodę tkanka, łatwo się oddziela. Usunięcie wylinki w okolicach oczu najlepiej pozostawić weterynarzowi. Przy zaleganiu starego naskórka w okolicy oczu może uszkodzić rogówkę. Pozostawienie resztek starego naskórka może doprowadzić do m.in. uszczerbku na zdrowiu gekóe, utrudnione poruszanie się, uciskanie naczyń krwionośnych, zapalenia skóry, stanów zapalnych kloaki, a nawet jej wypadnięcia co może zakończyć się śmiercią gada.
Przyczyny:
- niska wilgotność,
- wiek,
- dieta,
- inwazje pasożytów, grzybów, bakterii,
- temperatura w terrarium,
- gospodarka hormonalna.
Skutki picia wódki:
- uszczerbek na zdrowiu,
- utrudnione poruszanie się,
- uciskanie naczyń krwionośnych, co w efekcie powoduję martwicę,
- stan zapalny skóry,
- stan zapalny kloaki.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
rosarita
ModeratorDołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:17, 23 Kwi 2007 Powrót do góry

Urazy, skaleczenia, oparzenia, złamania

Urazy mechaniczne są jednym z najczęstszych problemów jaszczurek. Profilaktyką jest zapewnienie możliwie bezpiecznego terrarium – nie wstawiamy kaktusów z ostrymi kolcami, należy uważać na ostro zakończone krańce konarów czy gałęzi. Kamienie muszą być poukładane w ten sposób by nie mogły osunąć się na gekona nawet jeśli ten zacznie kopać czy przeciskać się między nimi. Terrarium nie powinno być zbyt wysokie, ponieważ gekonom zdarza się spadać ze ścianek. Nie używamy kamieni grzejnych dla gadów a wszystkie urządzenia grzewcze zabezpieczamy w ten sposób, by jaszczurka nie miała bezpośredniego dojścia do nich. Drobne skaleczenia czy oparzenia goją się same, można je co najwyżej odkazić i dbać by nie uległy zabrudzeniu. Poważniejsze urazy, a już na pewno złamania wymagają pomocy lekarza weterynarii.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
rosarita
ModeratorDołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:18, 23 Kwi 2007 Powrót do góry

Wypadnięcie kloaki

Jest poważnym urazem, zwykle związanym z zaczopowaniem układu wydalniczego gekona. Przyczyną zaczopowania może być pożeranie ściółki, zjedzenie zbyt dużej ilości niektórych pokarmów (np. larw mączniaka), obecność ciała obcego, jak kamyk, kawałek kory, silne zarobaczenie, niemożność zniesienie jaj – przyczyną bezpośrednią jest silne parcie zwierzęcia. Wypadnięta kloaka szybko zaczyna puchnąć a w przypadku braku pomocy może dojść do jej martwicy. W wypadku wystąpienia tej przypadłości należy jak najszybciej udać się do weterynarza, gdyż występuje zagrożenie życia zwierzęcia.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Bellick
Dołączył: 09 Mar 2007
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wolin(Polska)

PostWysłany: Wto 16:54, 24 Kwi 2007 Powrót do góry

Grzybica skóry
Niekiedy u gekonów spotykamy się z grzybiczym zapaleniem skóry. Stan taki należy podejrzewać, gdy obserwujemy problemy z wylinką - jest ona zgrubiała, kilkuwarstwowa i nie jest zrzucana w całości (pozostaje w nietypowych miejscach). Ponadto, często skóra chorego gada pokryta jest ranami i strupami oraz przebarwieniami. Problemy te pojawiają się zazwyczaj u jaszczurek trzymanych w nieodpowiednich warunkach. Rozwojowi grzybicy sprzyja zła wilgotność i nieprawidłowo działająca wentylacja. Chore zwierzęta powinno się przenieść do terrarium kwarantannowego i tam poddać leczeniu. Kapiele w naparze rumianku pozwola na usunięcie resztek marwtego, chorego naskórka. Smarowanie maściami przeciwgrzybiczymi powinno przywrócić skórze zdrowie. Warto też podawać w czasie leczenia witaminę A i zapewnić dostęp do promieniowania UV, co wspomoże terapię. Nie można zapomnieć też o poprawie warunków życia w terrarium, do którego zwierzę powróci po leczeniu. Walka z grzybicą jest długotrwała i uciażliwa, trzeba mieć dużo cierpliwości.
Przyczyny:
- zła wilgotność,
- nieprawidłowo działająca wentylacja,
- problem z wylinką,
- rany, strupy, przebarwienie na ciele.
Skutki picia wódki:
- krwawienia,
- zaburzenia wylinki,
- nienaturalna zmiana barwy.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Bellick
Dołączył: 09 Mar 2007
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wolin(Polska)

PostWysłany: Wto 16:54, 24 Kwi 2007 Powrót do góry

Zapalenie Jelit
Wielu ludzi posiadających gekona np. lamparciego niewątpliwie zetknęło się z postępującą chorobą, która niestety najczęściej kończy się śmiercią, a objawami są najczęściej brak apetytu i szybka utrata wagi. Dotyka do często młodych osobników, w okresie zmiany barwy. Rzadko problemy tego typu dotykają dorosłe geksy. Pierwszym zauważalnym objawem jest to, że zwierzeta stają się letargiczne, czyli spędzają większość czasu w ukryciu, odmawiją jedzenia, tracą wagę, co objawia się zanikiem tłuszczu ogonowego i szybko postępującym wychudzeniem, u niektórych osobników pojawia się biegunka. 5% chorych gekonów spontanicznie, bez interwencji weterynaryjnej wraca do zdrowia, jednak większość ginie w męczarniach. Należy pamiętać, że leczenie nie zawsze daje spodziewany efekt. Uważa się, że przy tej chorobie towarzyszy inwazja pierwotniaków typu Cryptosporidium, które są przyczyną poważnych chorób głównie układu pokarmowego u ssaków, ptaków i gadów. Wśród gadów dochodzi do zapalenia żołądka na tle kryptosporydiozy (u węży). W przypadku chorych gekonów zmiany zachodzą w jelicie cienkim. W wyniku tej choroby dochodzi do zgrubienia ściany jelita i utraty kosmków, co doprowadza do zaburzeń wchłaniania, przez co tworzy się biegunka. Chore zwierzęta należy oddzielić i przenieść do terrarium kwarantannowego. Zbiornik, w którym przebywały i wszystkie elementy wystroju, należy dokładnie umyć i odkazić, najlepiej preparatem Neoprednisan. Przed ponownym wprowadzeniem zwierząt, terrarium należy dobrze i bardzo dokładnie wywietrzyć. Diagnostyka polega na parazytologicznym badaniu kału w kierunku Cryptosporidium. W przypadku standardowych metod badania oocysty pasożyta mogą zostać nie znalezione. Ze względu na patogenność omawianych pierwotniaków zaleca się używanie gumowych rękawiczek i zachowanie dużej ostrożności. W przypadku kryptosporydiozy lekiem z wyboru jest sulfadiazyna potencjalizowana trimetoprimem, jednakże leczenie jest długotrwałe i nie zawsze skuteczne. Pamiętać należy, że przyczyną zapalenia jelit u jaszczurek mogą być także inne czynniki bakteryjne i pasożytnicze, objawy pseudobiegunki i szybkiej utraty wagi ogą takze towarzyszyć chorobom nerek.
Przyczyny:
- długie spędzanie czasu w ukryciu,
- odmawianie przyjmowania jakiegokolwiek pokarmu,
- utrata wagi,
- biegunka,
- obecność pierwotniaków typu Cryptosporidium,
- zgrubienie ściany jelitowej,
- utrata kosmków jelitowych.
Skutki picia wódki:
- zanik tłuszczu ogonowego,
- wychudzenie,
- najczęściej śmierć.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
 
 
Regulamin